Syndrom miłego faceta

Ojcowska Rana – nie będę taki jak mój ojciec

ojcowska rana -jak to naprawić

Patrząc na własne życie i słuchając historii opowiadanych przez moich Klientów, odkryłem, że jedną z głównych przyczyn Syndromu Miłego Faceta jest to Ojcowska Rana czyli utrata męskiej identyfikacji oraz zdrowej relacji z ojcem już we wczesnym dzieciństwie.

Często sposób, w jaki dziecko postrzega ojca, jest zabarwiony zniekształconymi wspomnieniami z dzieciństwa. Często również perspektywa ta nie należy do dziecka, gdyż widzi ono ojca jakby oczami matki lub postrzega ojca przez pryzmat tego, co mówiła o nim mama. Znaczący elementem w pracy nad wyjściem z SMF polega zazwyczaj na odczarowaniu zakrzywionego wizerunku ojca i ponownego przyjęcia go do serca, co pomaga w połączeniu się z męskością.

Często jest tak, że mama – w wyniku różnych zdarzeń – odrzuciła emocjonalnie ojca i zastąpiła go dzieckiem. Tobą. Nagle przestałeś być małym chłopcem – zostałeś wyniesiony ponad autorytet ojca i usadowiony na piedestale jako „partner” matki.

Prawdopodobnie mama mówiła, że ma tylko Ciebie. Mówiła, że to Ty jesteś jedynym prawdziwym, dobrym mężczyzną w jej życiu. Być może „prosiła” Ciebie, abyś nie stał się taki jak tato, bo wtedy utraciłbyś jej miłość. Być może przedstawiała ojca jako agresywnego, niewiernego, złego, nieobecnego … itd. 

Często matki naprawdę są krzywdzone albo opuszczone emocjonalnie przez mężów i stworzenie relacji z synem jest dla nich całkowicie nieświadomą próbą poradzenia sobie z samotnością.

Jak to wpływa na umysł chłopca

Wtedy nieuniknionym jest, że przestajesz widzieć, jaki ojciec jest naprawdę i zaczynasz go postrzegać oczami mamy, czyli z pogardą i odrzuceniem.  Do tej pory to ojciec miał mamę, był jak bóg, a tu nagle jesteś lepszy od niego!

To bardzo deprawuje umysł małego chłopca i niesie ze sobą opłakane konsekwencje. Zaczynasz gardzić ojcem i wydaje Ci się, że jesteś od niego lepszy, zwłaszcza, że mama nieustannie Ciebie w tym utwierdza.

W ten sposób niepostrzeżenie zdradzasz męską przynależność. Podejmujesz głęboką decyzję, że nigdy nie będziesz taki jak ojciec. Mama nieświadomie lub w wyniku desperacji używa Ciebie jako swojego partnera i wymusza, abyś wziął odpowiedzialność za jej emocje,  szczęście i spełnienie.

Nagle nie jesteś już małym chłopcem. Jesteś chłopakiem, który staje się odpowiedzialny za emocje dorosłej osoby. Jesteś narażany na jej gniew i odrzucenie, jeżeli nie dopełnisz nowej powinności.

ojcowska rana dla chlopca

Jak reaguje na to ojciec?

Ojciec podświadomie czuje, co się wydarzyło i nagle jest zły, że zająłeś jego miejsce w rodzinnej hierarchii. Pomimo tego, że to nie był Twój pomysł i tak doświadczasz nieprzyjemnych konsekwencji owej zamiany. Ojciec staje się wkurzony na matkę za to, że go odrzuciła i w jego miejsce emocjonalnie wstawiła syna, czyli Ciebie. Zaczyna nieświadomie odreagowywać na Tobie frustrację. Zazwyczaj wyraża ją poprzez złośliwe, krytyczne i opryskliwe zachowanie oraz poniżanie Ciebie lub odrzucanie. Zazwyczaj też nie chwali i nie mówi, że jest z Ciebie dumny, a często nawet krytykuje to, co robisz. Dochodzisz do wniosku, że nie jesteś wystarczająco dobry i jest to coś, co pozostaje w Tobie do pracy na resztę życia.

Zaczynasz próbować jakoś sobie z tym poradzić

Znaczną część dorosłego życia „zajeżdżałem się”, aby udowodnić tacie, że zasługuję na jego miłość i akceptację. Zakładałem kolejne firmy, zarabiałem pieniądze, zapracowywałem się, aby usłyszeć od niego, że jestem fajny i że jest ze mnie dumny. Kiedy się spotykaliśmy, opowiadałem mu o swoich sukcesach i popisywałem się tym, co robię. Wszystko po to, aby powiedział mi: „Super synu, jestem z Ciebie dumny!” Mój tato traktował to jako wywyższanie się i popisywanie, i często mnie ignorował lub wręcz „gasił”.

Czujesz się niekomfortowo w gronie facetów

Ponieważ w dorosłym życiu chłopcy, którzy odrzucili swojego tatę, nie mają zazwyczaj dobrych kontaktów z innymi mężczyznami, to próba uzyskania akceptacji zostaje przeniesiona na kobiety. Próbują im zaimponować, aby uzyskać przekonanie, że są ok.

Osobiście robiłem to przez wiele lat. Jest to taki rodzaj zastępczego docenienia, który oczywiście nie działa. Nie jest również atrakcyjny dla kobiet. One czują, że nie jesteś naturalny, że masz w sobie deficyt i „używasz” kobiet, aby ów deficyt wypełnić. Z czasem odkrywają także, że używasz ich do kompensacji swoich braków, a nie spotykasz się z nimi w szczery, prawdziwy sposób. Czują się oszukane i użyte, i w sumie… mają dużo racji.

Po tym, jak odwróciłeś się od ojca, jesteś zdany na łaskę mamy. Straciłeś ojcowską ochronę i wsparcie. Jak mawiała moja osiemdziesięcioletnia terapeutka gestalt: „Głównym zadaniem ojca jest chronienie syna przed „szaloną” matką”. Matka często nieświadomie szantażuje, iż jeżeli nie będziesz dawać jej wsparcia emocjonalnego, to przestanie Ciebie kochać. Jesteś więc w sytuacji, kiedy odrzuciłeś ojca, musisz się zająć emocjami dorosłej mamy, które Cię przerastają. Rezygnujesz (nieświadomie) z bycia beztroskim dzieciakiem, by zająć się mamą.

Dziecku odrzucenie przez mamę kojarzy się ze śmiercią. Zrozumiałym jest zatem, że próbuje ono spełnić emocjonalne potrzeby mamy, chociaż jest to ponad dziecka siły. Dziecko jest jednocześnie przerażone tym, że mama je opuści oraz złe, że wmanipulowała je w coś, co nie jest jego naturalną powinnością.

Jak to wpływa na przyszłe relacje z kobietami?

Prawdopodobnie temu dziecku w dorosłym życiu będzie trudno zaufać jakiekolwiek kobiecie. Miłość do kobiety będzie obciążona tym, czy weźmiesz odpowiedzialność za jej emocje.

Przez wiele lat przyciągałem kobiety i wchodziłem z nimi w związki powielające moją relację z mamą. Kiedy minął szał kilku miesięcy po poznaniu, czułem się przytłoczony i uwięziony odpowiedzialnością za emocje partnerek do tego stopnia, że uciekałem z relacji. Podświadomie wybierałem sobie właśnie te kobiety, z którymi mogłem przeżywać ten dramat. Nawet, gdy spotykałem kobiety, które mnie kochały takiego, jakim byłem i nie oczekiwały mojej opieki, ja i tak nie umiałem uwierzyć w szczerość ich uczuć. Tak długo je testowałem i raniłem, aż dawały sobie spokój i odchodziły.

relacja z ojcem a związki z kobietami

Skutek uboczny - perwersje

Słyszałem od wielu moich Klientów, iż stanie się partnerem matki w dzieciństwie wpływa na przyszłą seksualność mężczyzn. Ponieważ w relacji z mamą chłopiec nie ma przestrzeni na swobodne i zdrowe wyrażanie seksualności. Zazwyczaj wpływa to bardzo negatywnie na przyszłe relacje seksualne.

Wielu chłopców doświadczyło sytuacji, kiedy mama negatywnie potraktowała naturalną u nich potrzebę masturbacji lub w inny przejaw seksualności. Powoduje to powstanie pewnego rodzaju traumy i zakodowanie seksualności jako czegoś złego.

Mili Faceci, w wyniku ukrywania seksualności w relacji z mamą, przekonani są, iż kobiety nie lubią seksu, uważają go za coś wstydliwego lub brudnego.

Tłamszenie własnej seksualności powoduje, że mężczyźni zaczynają używać manipulacji i rozwijają różnego rodzaju perwersje. Część MF w dorosłym życiu ma problem z erekcją, impotencją, przedwczesnym wytryskiem czy akceptacją swojego ciała. U niektórych wyraża się to poprzez brak zdrowego życia seksualnego, a u innych poprzez różnego rodzaju perwersje i dewiacje.

Dzięki pracy z Klientami zauważam pewną zależność: im bardziej miłym facetem jesteśmy, tym ciemniejsza i bardziej pokręcona jest nasza seksualność.

Kiedy jesteś małym chłopcem uwikłanym emocjonalnie przez mamę i „opuszczonym” przez tatę, czujesz się porzucony i zdradzony przez osoby, które miały Cię chronić i kochać.  Ta sytuacja jest tak bardzo nie do zniesienia, że zaczynasz uciekać od życia i emocji, i dysocjujesz do życia w fantazjach. Zaczynasz ukrywać prawdziwego siebie i pokazujesz innym tylko te części, które oni chcą widzieć. Powoli tracisz kontakt z tym, kim naprawdę jesteś. Twój spójny obraz siebie zaczyna rozmywać się w wyniku udawania kogoś innego i dopasowywania się do oczekiwań bliskich. Po pewnym czasie całkowicie zapominasz, kim jesteś. Twoim nowym sposobem na przetrwanie staje się próba dopasowania się do innych i zaspokojenia ich potrzeb.

Ojcowska rana - jak to naprawić?

Uleczenie Ojcowskie Rany jest jednym z najistotniejszych elementów wyjścia z Syndromu Miłego Faceta. W pracy z klientami stosuję sprawdzoną metodę, która pomaga w przyjęciu ojca od serca i podłączeniu się do męskiej linii przodków. Jeżeli czujesz, że ten problem dotyczy także Ciebie to chętnie pomogę Ci go rozwiązać. Napisz do mnie już teraz i umów się na prywatną sesją. To będzie najlepszy krok w kierunku spełnionego męskiego życia.

2 thoughts on “Ojcowska Rana – nie będę taki jak mój ojciec

  1. Ksiazks pisze:

    Jaka cena książki Gdzie zamawiać

    1. Marcin Wąsik pisze:

      Już można zamawiać tutaj.

Comments are closed.